Sunday, 4 November 2018

MDM Quantity and Unit Cost for one child For primary school,UP Schools and High School.

MDM Quantity and Unit Cost for one child For primary school,UP Schools and High School.

DAL:
Mon, Wed & Friday: 10 grams
Tuesday: No Dal
Thu & Saturday: 20 grams

VEGETABLES:
Tuesday:50 grams
Mon, Wed & Friday: 25 grams
Thursday & Saturday: No vegetables

OIL: 5 grams daily.

For U.P & High Schools 

DAL:
Mon, Wed & Friday: 15 grams
Tuesday: No Dal
Thu & Saturday: 30 grams

VEGETABLES:
Tuesday:75 grams
Mon, Wed & Friday: 35 grams
Thursday & Saturday: No vegetables

OIL: 7.5 grams daily.

UNIT COST For Primary FROM  NOVEMBER
(4.13 - 1.96 )=2.17/-
***(పప్పు ధర:1.38/- + నూనె ధర:0.58=1.96/-)
***(CCHలు గ్రుడ్లను కొనుగోలు చేసి వేస్తే Egg cost:4.68/- add చేయాలి)
2.17+4.68=6.85/-

Unit Cost for*UP&H.S*From November: 
6.18 - 2.94 =3.24/-
***(పప్పు ధర:2.07/-+ నూనె ధర:0.87=2.94)
***(CCHలు గ్రుడ్లను కొనుగోలు చేసి వేస్తే Egg cost:4.68/- add చేయాలి)
3.24 + 4.68=7.92/-

*Menu*

Monday:  గ్రుడ్డు మరియు సాంబారు

Tuesday:   గ్రుడ్డు మరియు కూరగాయలు

Wednesday: గ్రుడ్డు మరియు సాంబారు

Thursday:.    గ్రుడ్డు , పప్పు మరియు ఆకుకూరలు

Friday:  గ్రుడ్డు మరియు సాంబారు

Saturday:  పప్పు మరియు ఆకుకూరలు

0 comments:

Post a comment

Recent Posts